Rio 2016 Olympics: Opening Ceremony Parade of Nations

August 5, 2016 is a night when billions of people all over the world will be glued to their phone and television screens, for the Rio 2016 Olympics Opening Ceremony. Everyone will be cheering for their nation, especially when the Parade of the Nations begin.

Jamaica’s Flag Bearer

Jamaica, will be no different. Shelly Ann Fraser-Pryce will be the eleventh person in history and the sixth woman, to carry the Jamaican flag at these games.

jamaica flag bearers

Image courtesy of The Gleaner

This is a time of celebration and watching athletes from all over the world push themselves beyond their limits, all in hopes for Olympic Gold.

During the Parade of Nations within the Rio de Janeiro 2016 Summer Olympics opening ceremony, athletes and officials from each participating country will parade in the Maracanã Stadium preceded by their flag and placard bearer. Each flag bearer has been chosen either by the nation’s National Olympic Committee or by the athletes themselves. In keeping with Olympic traditions, Greece will enter first, while Brazil, the host nation, will enter last. Other countries will enter in alphabetical order in the language of the host country (Brazilian Portuguese). (Source: Wikipedia, 2016)

List of Parade of Nations

Order Nation Brazilian Portuguese name Flag bearer Sport
1  Greece (GRE) Grécia Sofia Bekatorou[1] Sailing
2  Afghanistan (AFG) Afeganistão Mohammad Tawfiq Bakhshi[2] Judo
3  South Africa (RSA) África do Sul Wayde van Niekerk[3] Athletics
4  Albania (ALB) Albânia Luiza Gega[4] Athletics
5  Germany (GER) Alemanha Timo Boll[5] Table tennis
6  Andorra (AND) Andorra Laura Sallés[6] Judo
7  Angola (ANG) Angola Luísa Kiala[7] Handball
8  Antigua and Barbuda (ANT) Antígua e Barbuda Daniel Bailey[2] Athletics
9  Saudi Arabia (KSA) Arábia Saudita Sulaiman Hamad[2] Judo
10  Algeria (ALG) Argélia Sonia Asselah[8] Judo
11  Argentina (ARG) Argentina Luis Scola[9] Basketball
12  Armenia (ARM) Armênia Vahan Mkhitaryan[10] Swimming
13  Aruba (ARU) Aruba Nicole van der Velden[2] Sailing
14  Independent Olympic Athletes (IOA) Atletas Olímpicos Independentes Volunteer[2]
15  Australia (AUS) Austrália Anna Meares[11] Cycling
16  Austria (AUT) Áustria Liu Jia[12] Table tennis
17  Azerbaijan (AZE) Azerbaijão Teymur Mammadov[13] Boxing
18  Bahamas (BAH) Bahamas Shaunae Miller[14] Athletics
19  Bangladesh (BAN) Bangladesh Siddikur Rahman[15] Golf
20  Barbados (BAR) Barbados Ramon Gittens[16] Athletics
21  Bahrain (BRN) Bareine Farhan Saleh[17] Swimming
22  Belarus (BLR) Belarus Vasil Kiryienka[18] Cycling
23  Belgium (BEL) Bélgica Olivia Borlée[19] Athletics
24  Belize (BIZ) Belize Brandon Jones[20] Athletics
25  Benin (BEN) Benim Yémi Apithy[21] Fencing
26  Bermuda (BER) Bermuda Tyrone Smith[22] Athletics
27  Bolivia (BOL) Bolívia Ángela Castro[23] Athletics
28  Bosnia and Herzegovina (BIH) Bósnia e Herzegovina Amel Tuka[24] Athletics
29  Botswana (BOT) Botsuana Nijel Amos[2] Athletics
30  Brunei Darussalam (BRU) Brunei Darussalam Mohamed Fakhri Ismail[25] Athletics
31  Bulgaria (BUL) Bulgária Ivet Lalova[26] Athletics
32  Burkina Faso (BUR) Burkina Faso Rachid Sidibé[27] Judo
33  Burundi (BDI) Burundi Olivier Irabaruta[2] Athletics
34  Bhutan (BHU) Butão Karma[2] Archery
35  Cape Verde (CPV) Cabo Verde Maria Andrade[2] Taekwondo
36  Cameroon (CMR) Camarões Wilfried Ntsengue[28] Boxing
37  Cambodia (CAM) Camboja Sorn Seavmey[29] Taekwondo
38  Canada (CAN) Canadá Rosannagh MacLennan[30] Gymnastics
39  Qatar (QAT) Catar Sheikh Ali al-Thani Hamad[2] Equestrian
40  Kazakhstan (KAZ) Cazaquistão Ruslan Zhaparov[31] Taekwondo
41  Cayman Islands (CAY) Ilhas Cayman Ronald Forbes[32] Athletics
42  Central African Republic (CAF) República Centroafricana Chloe Sauvourel[2] Athletics
43  Chad (CHA) Chade Bibiro Ali Taher[33] Athletics
44  Chile (CHI) Chile Érika Olivera[34] Athletics
45  People’s Republic of China (CHN) República Popular da China Lei Sheng[35] Fencing
46  Cyprus (CYP) Chipre Pavlos Kontides[36] Sailing
47  Colombia (COL) Colômbia Yuri Alvear[37] Judo
48  Comoros (COM) Comores Nazlati Mohamed Andhumdine[2] Swimming
49  Congo (CGO) Congo Franck Elemba[27] Athletics
50  Democratic Republic of the Congo (COD) República Democrática do Congo Rosa Keleku[38] Taekwondo
51  Cook Islands (COK) Ilhas Cook Ella Nicholas[39] Canoeing
52  Republic of Korea (KOR) República da Coreia Gu Bon-gil[40] Fencing
53  Côte d’Ivoire (CIV) Costa do Marfim Murielle Ahouré[41] Athletics
54  Costa Rica (CRC) Costa Rica Nery Brenes[42] Athletics
55  Croatia (CRO) Croácia Josip Pavić[43] Water polo
56  Cuba (CUB) Cuba Mijaín López[44] Wrestling
57  Denmark (DEN) Dinamarca Caroline Wozniacki[45] Tennis
58  Djibouti (DJI) Djibuti Abdi Waiss Mouhyadin[2] Athletics
59  Dominica (DMA) Dominica Yordanys Durañona[2] Athletics
60  Dominican Republic (DOM) República Dominicana Luguelín Santos[46] Athletics
61  Egypt (EGY) Egito Ahmed El-Ahmar[47] Handball
62  El Salvador (ESA) El Salvador Lilian Castro[48] Shooting
63  United Arab Emirates (UAE) Emirados Árabes Unidos Nada Al-Bedwawi[49] Swimming
64  Ecuador (ECU) Equador Estefania García[50] Judo
65  Eritrea (ERI) Eritreia Volunteer[2]
66  Slovakia (SVK) Eslováquia Danka Barteková[51] Shooting
67  Slovenia (SLO) Eslovênia Vasilij Žbogar[52] Sailing
68  Spain (ESP) Espanha Rafael Nadal[53] Tennis
69  Federated States of Micronesia (FSM) Estados Federados da Micronésia Jennifer Chieng[54] Boxing
70  United States of America (USA) Estados Unidos da América Michael Phelps[55] Swimming
71  Estonia (EST) Estônia Karl-Martin Rammo[56] Sailing
72  Ethiopia (ETH) Etiópia Tsgabu Grmay[57] Cycling
73  Former Yugoslav Republic of Macedonia (MKD) Ex-República Iugoslava da Macedônia Anastasija Bogdanovski[58] Swimming
74  Fiji (FIJ) Fiji Osea Kolinisau[59] Rugby sevens
75  Philippines (PHI) Filipinas Ian Lariba[60] Table tennis
76  Finland (FIN) Finlândia Tuuli Petäjä-Sirén[61] Sailing
77  France (FRA) França Teddy Riner[62] Judo
78  Gabon (GAB) Gabão Anthony Obame[63] Taekwondo
79  Gambia (GAM) Gâmbia Gina Bass[64] Athletics
80  Ghana (GHA) Gana Flings Owusu-Agyapong[65] Athletics
81  Georgia (GEO) Geórgia Avtandil Tchrikishvili[66] Judo
82  Great Britain (GBR) Grã-Bretanha Andy Murray[67] Tennis
83  Grenada (GRN) Granada Kirani James[2] Athletics
84  Guam (GUM) Guam Benjamin Schulte[68] Swimming
85  Guatemala (GUA) Guatemala Ana Sofía Gómez[69] Gymnastics
86  Guyana (GUY) Guiana Hannibal Gaskin[2] Swimming
87  Guinea (GUI) Guiné Mamadama Bangoura[70] Judo
88  Equatorial Guinea (GEQ) Guiné Equatorial Reïna-Flor Okori[71] Athletics
89  Guinea-Bissau (GBS) Guiné-Bissau Augusto Midana[2] Wrestling
90  Haiti (HAI) Haiti Asnage Castelly[72] Wrestling
91  Honduras (HON) Honduras Rolando Palacios[73] Athletics
92  Hong Kong, China (HKG) Hong Kong, China Stephanie Au[74] Swimming
93  Hungary (HUN) Hungria Áron Szilágyi[75] Fencing
94  Yemen (YEM) Iêmen Zeyad Mater[2] Judo
95  India (IND) Índia Abhinav Bindra[76] Shooting
96  Indonesia (INA) Indonésia Maria Natalia Londa[77] Athletics
97  Islamic Republic of Iran (IRI) República Islâmica do Irã Zahra Nemati[78] Archery
98  Iraq (IRQ) Iraque Waheed Abdul-Ridha[79] Boxing
99  Ireland (IRL) Irlanda Paddy Barnes[80] Boxing
100  Iceland (ISL) Islândia Thormodur Jonsson[81] Judo
101  Israel (ISR) Israel Neta Rivkin[82] Gymnastics
102  Italy (ITA) Itália Federica Pellegrini[83] Swimming
103  Jamaica (JAM) Jamaica Shelly-Ann Fraser-Pryce[84] Athletics
104  Japan (JPN) Japão Keisuke Ushiro[85] Athletics
105  Jordan (JOR) Jordânia Hussein Iashaish[2] Boxing
106  Kiribati (KIR) Kiribati David Katoatau[2] Weightlifting
107  Kosovo (KOS) Kosovo Majlinda Kelmendi[86] Judo
108  Lao People’s Democratic Republic (LAO) República Popular Democrática do Laos Xaysa Anousone[2] Athletics
109  Lesotho (LES) Lesoto Mosito Lehata[2] Athletics
110  Latvia (LAT) Letônia Māris Štrombergs[87] Cycling
111  Lebanon (LIB) Líbano Nacif Elias[88] Judo
112  Liberia (LBR) Libéria Emmanuel Matadi[2] Athletics
113  Libya (LBA) Líbia Mohamed Fuad Hrezi[89] Athletics
114  Liechtenstein (LIE) Liechtenstein Julia Hassler[90] Swimming
115  Lithuania (LTU) Lituânia Gintarė Scheidt[91] Sailing
116  Luxembourg (LUX) Luxemburgo Gilles Müller[92] Tennis
117  Madagascar (MAD) Madagascar Eliane Saholinirina[2] Athletics
118  Malaysia (MAS) Malásia Lee Chong Wei[93] Badminton
119  Malawi (MAW) Maláui Kefasi Chitsala[2] Athletics
120  Maldives (MDV) Maldivas Aminath Shajan[94] Swimming
121  Mali (MLI) Mali Djenebou Dante[2] Athletics
122  Malta (MLT) Malta Andrew Chetcuti[95] Swimming
123  Marshall Islands (MHL) Ilhas Marshall Mathlynn Sasser[2] Weightlifting
124  Morocco (MAR) Marrocos Abdelkebir Ouaddar[96] Equestrian
125  Mauritius (MRI) Maurício Kate Foo Kune[97] Badminton
126  Mauritania (MTN) Mauritânia Jidou El Moctar[27] Athletics
127  Mexico (MEX) México Daniela Campuzano[98] Cycling
128  Mozambique (MOZ) Moçambique Joaquim Lobo[99] Canoeing
129  Republic of Moldova (MDA) República da Moldova Nicolae Ceban[100] Wrestling
130  Monaco (MON) Mônaco Brice Etès[2] Athletics
131  Mongolia (MGL) Mongólia Temuulen Battulga[101] Judo
132  Montenegro (MNE) Montenegro Bojana Popović[102] Handball
133  Myanmar (MYA) Myanmar Yan Naing Soe[2] Judo
134  Namibia (NAM) Namíbia Jonas Junias[103] Boxing
135  Nauru (NRU) Nauru Elson Brechtefeld[2] Weightlifting
136  Nepal (NEP) Nepal Phupu Lhamu Khatri[104] Judo
137  Nicaragua (NCA) Nicarágua Rafael Lacayo[105] Shooting
138  Niger (NIG) Níger Abdoul Razak Issoufou[106] Taekwondo
139  Nigeria (NGR) Nigéria Olufunke Oshonaike[107] Table tennis
140  Norway (NOR) Noruega Ole Kristian Bryhn[108] Shooting
141  New Zealand (NZL) Nova Zelândia Peter Burling[109] Sailing
142  Oman (OMA) Omã Hamed Said Al-Khatri[110] Shooting
143  Netherlands (NED) Países Baixos Jeroen Dubbeldam[111] Equestrian
144  Palau (PLW) Palau Florian Skilang Temengil[2] Wrestling
145  Palestine (PLE) Palestina Mayada Al-Sayad[2] Athletics
146  Panama (PAN) Panamá Alonso Edward[112] Athletics
147  Papua New Guinea (PNG) Papua Nova Guiné Ryan Pini[113] Swimming
148  Pakistan (PAK) Paquistão Ghulam Mustafa Bashir[2] Shooting
149  Paraguay (PAR) Paraguai Julieta Granada[114] Golf
150  Peru (PER) Peru Francisco Boza[115] Shooting
151  Poland (POL) Polônia Karol Bielecki[116] Handball
152  Puerto Rico (PUR) Porto Rico Jaime Espinal[117] Wrestling
153  Portugal (POR) Portugal João Rodrigues[118] Sailing
154  Kenya (KEN) Quênia Shehzana Anwar[119] Archery
155  Kyrgyzstan (KGZ) Quirguistão Erkin Adylbek Uulu[120] Boxing
156  Democratic People’s Republic of Korea (PRK) República Popular Democrática da Coreia Choe Jon-wi[2] Weightlifting
157  Romania (ROU) Romênia Cătălina Ponor[121] Gymnastics
158  Rwanda (RWA) Ruanda Adrien Niyonshuti[122] Cycling
159  Russian Federation (RUS) Federação da Rússia Sergey Tetyukhin[123] Volleyball
160  Solomon Islands (SOL) Ilhas Salomão Jenly Tegu Wini[2] Weightlifting
161  Samoa (SAM) Samoa Mary Opeloge[2] Weightlifting
162  American Samoa (ASA) Samoa Americana Tanumafili Jungblut[2] Weightlifting
163  San Marino (SMR) San Marino Arianna Perilli[124] Shooting
164  Saint Lucia (LCA) Santa Lúcia Levern Spencer[2] Athletics
165  Saint Kitts and Nevis (SKN) São Cristóvão e Névis Antoine Adams[2] Athletics
166  São Tomé and Príncipe (STP) São Tomé e Príncipe Buly Triste[2] Canoeing
167  Saint Vincent and the Grenadines (VIN) São Vicente e Granadinas Kineke Alexander[2] Athletics
168  Seychelles (SEY) Seicheles Rodney Govinden[125] Sailing
169  Senegal (SEN) Senegal Isabelle Sambou[126] Wrestling
170  Sierra Leone (SLE) Serra Leoa Bunturabie Jalloh[2] Swimming
171  Serbia (SRB) Sérvia Ivana Anđušić Maksimović[127] Shooting
172  Singapore (SIN) Singapura Derek Wong Zi Liang[128] Badminton
173  Syrian Arab Republic (SYR) República Árabe da Síria Majededdin Ghazal[2] Athletics
174  Somalia (SOM) Somália Mohamed Hassan Mohamed[2] Athletics
175  Sri Lanka (SRI) Sri Lanka Anuradha Cooray[129] Athletics
176  Swaziland (SWZ) Suazilândia Sibusiso Matsenjwa[2] Athletics
177  Sudan (SUD) Sudão Abdalla Yousif[2] Athletics
178  South Sudan (SSD) Sudão do Sul Guor Marial[2] Athletics
179  Sweden (SWE) Suécia Therese Alshammar[130] Swimming
180  Switzerland (SUI) Suíça Giulia Steingruber[131] Gymnastics
181  Suriname (SUR) Suriname Soren Opti[132] Badminton
182  Tajikistan (TJK) Tadjiquistão Dilshod Nazarov[133] Athletics
183  Thailand (THA) Tailândia Ratchanok Intanon[134] Badminton
184  Chinese Taipei (TPE) Taipé Chinesa Isheau Wong[135] Equestrian
185  United Republic of Tanzania (TAN) República Unida da Tanzânia Andrew Thomas Mlugu[136] Judo
186  Czech Republic (CZE) República Tcheca Lukáš Krpálek[137] Judo
187  Democratic Republic of Timor-Leste (TLS) República Democrática de Timor-Leste Francelina Cabral[2] Cycling
188  Togo (TOG) Togo Adzo Kpossi[138] Swimming
189  Tonga (TGA) Tonga Pita Taufatofua[139] Taekwondo
190  Trinidad and Tobago (TTO) Trinidad e Tobago Keshorn Walcott[140] Athletics
191  Tunisia (TUN) Tunísia Oussama Mellouli[141] Swimming
192  Turkmenistan (TKM) Turcomenistão Merdan Atayev[2] Swimming
193  Turkey (TUR) Turquia Rıza Kayaalp[142] Wrestling
194  Tuvalu (TUV) Tuvalu Etimoni Timuani[143] Athletics
195  Ukraine (UKR) Ucrânia Mykola Milchev[144] Shooting
196  Uganda (UGA) Uganda Joshua Tibatemwa[2] Swimming
197  Uruguay (URU) Uruguai Dolores Moreira[145] Sailing
198  Uzbekistan (UZB) Uzbequistão Bakhodir Jalolov[146] Boxing
199  Vanuatu (VAN) Vanuatu Yoshua Shing[147] Table tennis
200  Venezuela (VEN) Venezuela Rubén Limardo[148] Fencing
201  Vietnam (VIE) Vietnã Vũ Thành An[149] Fencing
202  Virgin Islands, US (ISV) Ilhas Virgens Americanas Cy Thompson[150] Sailing
203  British Virgin Islands (IVB) Ilhas Virgens Britânicas Ashley Kelly[151] Athletics
204  Zambia (ZAM) Zâmbia Matthews Punza[2] Judo
205  Zimbabwe (ZIM) Zimbábue Kirsty Coventry[152] Swimming
206  Refugee Olympic Team (ROT)[153] Time Olímpico de Refugiados Rose Lokonyen[154] Athletics
207  Brazil (BRA) Brasil Yane Marques[155] Modern pentathlon

C

Advertisements

One thought on “Rio 2016 Olympics: Opening Ceremony Parade of Nations

What did you think about this? Please leave a reply.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s